Clubs and Activities

Listed below are current club and booster websites.

 

Class Organizations

Class of 2017:  Pam Cook, Johanna Sherman Senior Class Sponsor

Class of 2018:  Emily Masterson, Rebecca Nassi
Class of 2019:  Stephanie Morales, Pedro Calderon
Class of 2020:  Matt Jones


Fine Arts

Chapin Mighty Husky Band and Band BoostersDirectors: Arturo Uribe 

Chapin Orchestra, Director: Margarita Mendez

Chapin Shades of Blue/ChanteuseDirector: Nancy Bickley

Chapin Worklight Theater Company Adviser: Cody Ritchey

Legends  Dance Company   Company Director: Jessica Warner


Student Leadership

National Honor SocietyAdvisers: Cody Logsdon, Gloria Love

Student CouncilStudent Activities Manager: Julie Oshiro

Chapin Student Ambassadors Student 2 Student (S2S), Advisers: Bonnie Logsdon, Cody Logsdon, Richard Tellez

Technology Student Association  Advisers: Pam Cook, Cody Logsdon

Chapin Robotics Club  Adviser: Rebeca Gonzalez


Chapin Army JROTC Adviser: Col Leonard Wells

BPAAdviser: Cynthia Crouse   

Chapin CDL
Adviser:  Sherry Sullivan  

 

Journalism

Chapinchronicle.com  (2011-present)   Adviser:  Teresa Schwartz

Welcome to our newer  online publication!

Chapin Blueprint Yearbook, Adviser:   Teresa Schwartz

Chapin Chronicle Newspaper. (PDF version) Adviser:  Teresa Schwartz

   Access PDF versions of all print issues in the News and Activities section of the website

C-Squared: Cobalt Literary Magazine (2014-2016)

 

Sports

Football  Head Coach: Rene Hernandez

Boys Basketball  Head Coach: Toraino Johnson

Girls BasketballHead Coach:  Johnathan Watters

Volleyball  Head Coach: Jose Morales

Swimming Head Coach:   

Tennis  Head Coach: Nicolle Johnson

Cross Country  Head Coaches: Mario Gomez & Jake Heidenreich

Baseball  Head Coach: Fernando Aguilar

Softball Head Coach: Quent Mills

Boys Soccer  Head Coach: John Gallegos

Girl's Soccer Head Coach: Stephanie Morales & Cody Logsdon

Boys Golf  Head Coach: Randy Linn

Girls Golf Head Coach: Laura Salas

Wrestling  Head Coach: Angel Nevarez

Track  Head Coaches: Mario Gomez & Jake Heidenreich

Fencing  Head Coaches:  Jeff Hernandez & Barry Boetto

Cheerleading  Head Coach: Julie Oshiro & Veronica Almovodar

Rugby Head Sponsor:  William Barrett